“Ślązacy , a Kresowiacy” część II

W niedziele 24 września w Tarnowcu odbyła się druga część szkolenia w ramach projektu zrealizowanego przy współpracy z opolskim Eduko 2017 Edukacja Kulturowa Opolszczyzny , na które dofinansowanie pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu i Narodowego Centrum Kultury w Warszawie

Mieszkańcy Popielowa dosyć liczną grupą wybrali się do Tarnowca. Przyjechali autokarem, własnymi samochodami i rowerami. Spotkanie rozpoczęło się na miejscowym cmentarzu , gdzie gości przywitała delegacja mieszkańców Tarnowca .

Były sołtys Tarnowca opowiedział o historii tego miejsca oraz o historii pomnika , który powstał ku czci tych , którzy przyjechali z Kresów.

Kontynuacją było spotkanie w świetlicy wiejskiej , gdzie wykład na temat kresów wschodnich wygłosił wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego profesor Stanisław Sławomir Nicieja.

Mieszkanki Tarnowca przygotowały  potrawy regionalne, tym razem były to  potrawy kresowe. Goście mogli delektować barszcz ukraiński , hreczki, świeżonkę , naczynkę oraz pierogi ruskie z zasmażką. Były tez domowe tradycyjne ciasta.

Gości zabawiał zespół Bożenki, pieśniarz Henryk Derega, wokalista Michał Frankiewicz oraz lokalny kabaret .

Inicjatywa połączyła tak różne od siebie kultury i historie. Niejednokrotnie odżyły stare znajomości, a jeszcze częściej zrodziły się nowe. Mieszkańcy obu wsi już zadeklarowali, że chcieliby podobne spotkania organizować  cyklicznie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *